Kullancsokrl
A kullancsok a pkszabs zeltlbak, ezen bell az atkaflk kz tartoz szrnyatlan kls lskdk. A kullancsok krttele ketts: egyrszt vrt szvnak, de ennl lnyegesen veszlyesebb, hogy a kilencvenes vek elejtl egyre gyakrabban a vrszvsukkal betegsgeket okoz vrusokat, baktriumokat, egysejteket oltanak be, egyre gyakoribb vltak a kullancsszrssal terjed krokozk okozta megbetegedsek a kisllat betegek krben.
Az 1-4 mm nagysg kullancsok fleg a dsabb nvnyzet ligetes, fs, bokros terleteken fordulnak el klnsen nagy szmban, de napjainkban mr szinte mindenhol jelen vannak. Olyan kutyk is megbetegszenek babesiosisban, amelyeket csak a belvrosi kerletek parkjaiban stltatnak, vagy amelyeket ki sem visznek a csaldi hz kertjbl. A kullancsok aktivitsa tavasszal, a felmelegedssel kezddik s rendszerint az sz vgi fagyok belltig tart. Az avarban telelnek t, majd tavasszal jra tpllk utn nznek, a kifejlett kullancsalakok jelenltvel azonban gyakorlatilag egsz vben szmolnunk kell.
Htuls lbaikkal a fk, bokrok leveleinek aljn megkapaszkodnak s az itt halad emberekre, llatokra hullanak, vagy a fszlakrl az emberre s az llatokra msznak. A vrszvs tbb rtl 3-7 napig is eltarthat, nem vlt ki viszket rzst, mert a kullancs nyla vralvadst gtl anyagon kvl rzstelentt is tartalmaz. Nemcsak a kifejlett kullancs, hanem valamennyi mozgsra kpes fejldsi alak szv vrt. A rendkvl parnyi fejldsi alakok (0,5 mm-es lrvk, 1 mm-es nymphk) gyakorlatilag felfedezhetetlenek a kutyk, macskk sr szrzetben, azonban ugyangy hordozzk a fertz genseket, mint a kifejlett kullancsok. Ezt figyelembe kell venni azon hzi kedvencek krelzmnynek rtkelsnl, akiknek tulajdonosai bizonyosan lltjk, hogy "nem lehet kullancs" a kutyban.
Az egyik kullancs ltal terjesztett betegsg a Lyme-borreliosis (Lyme-kr), amelynek krokozja egy Borrelia baktrium. A krokoz kpes megbetegteni a hzi s a vadon l emlsllatok s madarak szles krt, valamint az embert is, ezrt a betegsg zoonosisnak tekintend. A Borrelit kullancsok terjesztik, de ritkn bglyk vagy sznyogok rvn is terjedhet. A betegsg a mrskelt gv orszgaiban vilgszerte elfordul, Eurpban s az Egyeslt llamokban ez a jelenleg leggyakrabban szlelt kullancs kzvettette fertz emberi betegsg. Magyarorszgon az els eseteket 1984-ben ismertk fel, azta tavasztl szig rendszeresen szlelik. A kutyk, tartsmdjukbl addan (kullancs!) mg inkbb veszlyeztetettek, de a betegsg diagnosztizlsa a jellegtelen, vltozatos s sszetett klinikai tnetei miatt meglehetsen nehz, ezrt jelenleg ritkn kerl felismersre llatokban.
A Lyme-kr egy idlt jelleg, tbb szervrendszert rint betegsg. A fertz kullancs szrst kvet nhny ht, hnap elteltvel a belzasod kutya ltalnos tneteket mutat: kedvetlensg, tvgytalansg, bgyadtsg, gyengesg, krnikus zletgyullads, testszerte nyirokcsom megnagyobbods, szrhulls. zletgyulladst leggyakrabban az ells vgtagokon lehet szlelni, ilyenkor egyik-msik zlet megduzzadsa, fjdalmassga szlelhet. Nhny ht mlva a tnetek enyhlnek vagy elmlnak, esetenknt azonban hetek, hnapok alatt idlt sokzleti gyullads alakul ki, a kutya sntt, nehezen, nem szvesen mozog. Elfordulnak vese- s szvelvltozsok, ideggyulladsok (kvetkezmnyes bnulsok) is. Az ember s a beteg llatok legalbb hat htig tart antibiotikum-krval eredmnyesen gygythatk, ha a diagnzist hamar fellltottk, s a kezelst azonnal megkezdtk. Elhanyagolt esetekben a betegsg idltt vlik, s ilyeneken az antibiotikum-kezels mr nem segt.
A kutya babesiosist egy Babesia nev egysejt vrlskd okozza. A fertz kullancs szrst kvet 2-20 nap eltelte utn betegszenek meg a kutyk. A heveny babesiosis nagyon magas lzzal, nyugtalansggal, bgyadtsggal, tvgytalansggal, kiszradssal s rohamos lesovnyodssal kezddik. Ez id alatt a kutykban a krokozk mind tbb vrsvrsejtet rombolnak szt, ezrt egyre nagyobb fok vrszegnysg s ebbl fakad felletes, szapora lgzs lthat. Ekkor mr a sztes vrsvrsejtek a vizeletet vrsesbarnra, feketekv-sznre sznezik (slyos fok vrfestkvizels). Ezutn lp- s mjmegnagyobbods mellett a nylkahrtykon srgasg jelentkezik. E tnet megjelense utn a kutyk tbbsge elpusztul. Elfordulhatnak idegrendszeri tnetek is: ingadoz jrs, a vgtagok gyengesge, bnulsa. A vrfestkvizels gyakran csak a betegsg kezdetn mutatkozik, st az idlt, elhzd esetekben hinyozhat is.
A kedvtelsbl tartott kutyk s macskk elkborlsaik sorn, kirndulsokkor nagy veszlynek vannak kitve, nagyon gyakran kullanccsal a brkben trhetnek haza. A termszetes mdon val vdekezs azon a megfigyelsen alapul, hogy a kullancsok ignylik a magas pratartalm krnyezetet, ellenben a napstsnek kitett brfelletektl irtznak. Ezrt ajnlott a hossz szr llatokat rvidre nyrni. Az emberek lehetleg rvid-bszr nadrgban s lenge trikban jrjk a meleg vszakban a legelket s az erdket. Az emltett betegsgek megelzsben ajnlott az erds, bokros terleten val tartzkods kzben gyakorta (30 percenknt), valamint utna a testfellet gondos tvizsglsval kullancsvizitet tartanunk, hogy a kullancsok megtelepedst idben felismerhessk s mielbb eltvolthassuk azokat. Ha a kullancsot kzvetlenl a brbe frdsa utn, mg a vrszvsa megkezdse eltt eltvoltjuk, akkor a fertzds valsznsge minimlis. A kullancsot a brhz minl kzelebb, a kullancs szvott vrtl duzzad testt nem sszenyomva, kullancseltvolt-csipesszel vagy -kanllal megfogva, folyamatosan csavarva szedjk ki, majd a szvs helyt jddal vagy alkohollal ferttlentsk.
A klnfle npi eltvoltsi mdszerek (a kullancs bekense, lgznylsnak eltmse zsrral, olajjal, vajjal, krmmel, paraffin-olajjal, petrleummal, alkohollal, benzinnel, rovarirt szerrel, stb.) a kullancs megfojtst vagy teljes elpuszttst clozzk, azonban csak az eltvolts idejt ksleltetik, s ilyenkor a fulladoz kullancs fertz anyagait a gazdallatba klendezi. Hasonlan rossz mdszer a kullancs kzzel trtn megragadsa, sszenyomsa, kicsavarsa is, mert ilyenkor a kullancs nylmirigyeire s blrendszerre jelents nyoms (prsels) nehezedik. Ilyenkor mi vagyunk azok, akik a kullancsot a szenvedse sorn klendezsre knyszertjk, s ezzel elidzzk a kullancs nylban tallhat fertz mikrobkkal trtn mestersges fertzst. A ngylb bartaink vdelmben a kullancsirt szerek valamelyikvel trtn havonta egyszeri kezelsk ajnlott, illetve adott betegsgek ellen (lsd Lyme-kr, babesiosis) vakcinzhatk, injekcizhatk is az llatok.
A permetrin tartalm EX-SPOT cseppents bolha- s kullancsirt szer 28 napos hats, csak kutyk rszre kszl. Az ExSpot rintkezs tjn hat rovarirt szer, a parazitk kltakarjn t felszvdik, majd a bolhkat, kullancsokat lgzsk bntsval elpuszttja. Az ExSpot a parazitkat akkor is elpuszttja, ha azok nem szvnak vrt. ppen ezrt, az ExSpot hasznlatval a bolhaallergia s a kullancsok ltal terjesztett fertz betegsgek kialakulsnak lehetsge nagymrtkben cskken.
A kullancsirt szerek legjabb nemzedkhez tartoz fipronil hatanyag FRONTLINE Spray-vel vagy FRONTLINE Spot-on cseppentvel szintn havonta egyszer ajnlott kezelni ngylb bartainkat, ha a kullancsokat akarjuk tlk tvoltartani. Ezek a ksztmnyek a macskkon is alkalmazhatk, kutyknl egyetlen kezels hrom hnapos vdelmet nyjt a bolha s egy hnapos vdelmet biztost a kullancs fertzs ellen. A fipronil a br faggymirigyeiben raktrozdik, s innen kerl folyamatosan a brfelsznre. A Frontline a kullancsok tlnyom tbbsgt mr a befrds eltt, azonban valamennyi kullancsot mg a teljes befrds s a betegsgek tvitele eltt elpuszttja. Elpusztuls utn a kullancsok lehullanak az llatrl, a nhny fennmarad egyed pedig enyhe csavarssal eltvolthat. E kontakt mreg a kullancsra s a kls lskdkre hallos, azonban a melegvr llatokra (pl. kutya, macska stb.) s az emberre veszlytelen.
A KILTIX kullancsnyakrv 7 hnapos vdelmet biztost a kullancsok s a bolhk ellen is, amelyet a kullancsok tvoltartsra a f kullancsszezonban, vagyis az prilistl oktberig tart 7 hnapban rdemes a kutyra feltenni.
A LYMEVAX vakcina alkalmas a 12 hetes, vagy annl idsebb egszsges kutyknl a kullancsok ltal terjesztett Borrelia ltal elidzett megbetegedsnek, ms nven Lyme-krnak a megelzsre. Az alapimmunizltsgot 3 hetes idkz kihagyssal, 2-szer vgzett oltssal lehet elrni. A vdettsg fenntartshoz vente egyszer adott emlkeztet olts ajnlott. A ksztmnnyel mr fertztt llatok oltsa is ajnlott, ezltal megakadlyozhat a betegsg klinikai tneteinek kialakulsa.
A Franciaorszgban kszl MERILYM vakcina ugyancsak a kullancsok ltal terjesztett Lyme-kr elleni aktv immunizlsra szolgl, elnye, hogy elssorban az eurpai izoltumokbl szrmaz klnbz krokoz trzsek ellen nyjt vdettsget. Az imidocarb hatanyag IMIZOL injekcival a kullancsok ltal terjesztett Babesia okozta betegsget szoktuk kezelni, de hatsos a babesiosis megelzsre is. Egy injekcis kezels maximum 4 htig akadlyozza meg a babesiosis kialakulst.
A vdekezs, eltvolts vagy betegsg kapcsn forduljanak llatorvosukhoz (orvosukhoz)!
|